Zvezda srušila Maccabi, Dončić i dalje nezaustavljiv

U četvrtak je nastavljeno sa utakmicama Evrolige, odigrani su prvi mečevi četvrtog kola, a najveći utisak večeri je, još jednom, ostavio maestralni Luka Dončić.

Real Madrid je lakše nego što se očekivalo slavio u Kaunasu 87:66. Žalgiris je u sjajnom raspoloženju ušao u meč nakon pobede u Barseloni, ali su odigrali mnogo slabije protiv drugog španskog velikana, koji je ipak ozbiljniji protivnik. Dončić je do 23. minuta utakmice imao samo 4 poena, ali je je meč završio sa 28! Dodao je i 9 skokova za indeks korisnosti 35. I pre Lukinog preuzimanja utakmice, gosti su imali +10 zahvaljujući 10-0 seriji na kraju druge četvrtine, tako da je Dončić samo učinio utakmicu još manje zanimljivom. Najbolje su ga pratili sa po 12 poena Ayon, koji je, kao i obično, popunio kolone sa skokovima i asistencijama, 4 skoka i 5 asistencija, Campazzo je takođe postigao 12 uz 6 asistencija, kao i Jeff Taylor. Za domaće na najviše postigao Kevin Pangos, 20 poena uz 5 asistencija. Kavaliauskas je dodao 16, a Vasa Micić, nakon 20 poena Barseloni, nije uspeo da se upiše u strelce, šut iz igre 0/9. Real je ovom pobedom zadržao maksimalan učinak, dok je litvanski velikan sada na polovičnom skoru.

Olympiacos je takođe zadržao maksimalan učinak u duelu neporaženih ekipa protiv Khimkija koji je igrao prvi put van svoje dvorane ove sezone. Domaći su odlično otvorili utakmicu, ali su se gosti brzo vratili, Šved je bio raspoložen. Tim iz Rusije je i preuzeo vođstvo sredinom druge četvrtine, ali je tada krenula odlična igra Olympiacosa i serija 15-2 za +9 na poluvremenu. Domaći su to i uvećali u nastavku, Milutinov je odigrao sjajnu rolu i meč je bio rešen u trećem periodu. Na kraju 92:75. Milutinov je postigao 17 poena, 8/8 iz igre, Printezis je ubacio 15, Thompson 12, a Strelnieks 10. Kod gostiju najefikasniji Šved sa 23, ali još jednom uz loš šut iz igre, 5/17, 1/8 za dva. Robinson je zabeležio još jedan double-double sa 19 poena i 11 skokova, a James Anderson je završio meč sa 13.

Barselona je doživela treći uzastopni poraz u Evroligi. Ovoga puta su izgubili u Milanu od Armanija, kome je to prva pobeda nakon vrlo teškog rasporeda u prva četiri kola. Gosti su u 15. minutu imali i 15 poena prednosti, ali to vođstvo nije trajalo ni do poluvremena, jer je Armani za 5 minuta postigao 20, a primio 5 poena. Utakmica je ulazila u neizvesnu završnicu kada je Jordan Theodore postigao 9 poena u nizu i odvojio svoj tim na razliku koja će malo kasnije biti dovoljna za pobedu 78:74. Plejmejkeri i centri su bili najraspoloženiji kod domaćih. Theodore je ubacio 19 (uz 5 skokova i 7 asistencija), a Kalnietis 14 poena, dok je Tarczewski postigao 11 uz 8 skokova, a Gudaitis 7 uz 11 skokova. Kod Barse su najefikasniji bili Navarro i Heurtel (7 asistencija) sa po 13 poena, a poen manje je imao Ribas.

Zvezda je odigrala još jednu vrlo neizvesnu i efikasnu utakmicu. Savladali su Maccabi u Kombank Areni sa 87:84 i sada oba tima imaju po 2 pobede i poraza. Utakmica je od starta bila efikasna, Jonah Bolden je počeo sjajno, ubacio 10 poena svom nesuđenom klubu već u prvoj četvrtini, a i DeShaun Thomas je bio vrlo raspoložen i ubacio je 8 u prvih 10 minuta iako je ušao sa klupe. Rochestie je promašivao u prvom periodu, tako da je Zvezdu držao sa 9 poena Feldein, koji je uglavnom bio odgovoran za većinu Zvezdinih poena u tom delu meča. Igralo se koš za koš u drugoj četvrtini, Maccabi je održavao prednost od 5-6 poena, a Rochestie i Lessort su se upisali u listu strelaca. Thomas je sa dve trojke doneo gostima +10 na poluvremenu.

U drugo poluvreme Zvezda je krenula sa Antićem u petorci. Bjelica je bio neprimetan u prvom poluvremenu zbog brze tri lične greške, ali je odlično otvorio drugo sa trojkom. U međuvremenu je Rochestie pogađao sa distance, a onda je Milko ubacio još jednu trojku, presekao loptu i istrčao kontru za prednost Zvezde. Thomas je nastavio sa odličnom igrom, 19 poena na kraju treće koja se završila prednošću Zvezde od pola koša. Igralo se koš za koš ponovo, Thomas je odveo Maccabi na plus 4, ali je Zvezda vratila meč u potpuno egal sa trojkama Antića i Feldeina. Thomasu se pridružio i Jackson, a Rochestie je igrao glavnu ulogu u Zvezdinom napadu i uglavnom pogađao ono što je šutnuo. Nakon što je Maccabi prvi promašio napad, Zvezda je imala +2 i napad na manje od minut do kraja, ali je Bjelica promašio šut na drugi obruč iz reketa, a Jackson je poentirao na drugoj strani. Zvezda je u narednom napadu imala sreće jer je Tyus izblokirao Milka, ali se lopta vratila u posed domaćima, pa je Rochestie ovoga puta prodorom poentirao i ponovo doneo crveno belima prednost. U poslednjem napadu DeShaun Thomas je promašio trojku za vođstvo, a Jovanović uhvatio skok. Lazić je na kraju pogodio jedno slobodno bacanje za kraj.

Taylor Rochetie je meč završio sa 22 poena, 10/18 iz igre, 8/12 za dva. Iako je utakmicu otvorio sa 3 promašaja, opet je odigrao maestralno i izuzezno efikasno. Feldeine je ubacio 19 poena uz 8 asistencija i 4 ukradene lopte, a Bjelica 16 iako nije igrao mnogo na niskom postu, pogodio je sve 4 trojke. Thomas je na drugoj strani postigao 28, 11/16 iz igre, Jackson 14, a Bolden i Roll po 11.