Rutinska pobeda Spursa, drame u Milwaukeeju i LA-u

Osim što su Pelicansi i Wizardsi upisali nove poraze, još puno toga se događalo u NBA ligi sinoć-

Dva velika rivala i dve najuspešnije franšize od kada je uvedena linija za tri poena u košarci 1979. godine, ekipe LA Lakersa i San Antonio Spursa, sinoć su odigrale meč koji se završio pobedom gostujućih Spursa 119:98. Sledećim porazom LA Lakersi će zaključiti i četvrtu vezanu godinu sa negativnim skorom i neigranjem u playoffu, čime su samo produžili najgori negativni niz u istoriji kluba od kada su se preselili iz Minneapolisa u Los Angeles 1960. godine. Ovo je bila i osma vezana pobeda Spursa nad LA Lakersima i čak deveta vezana pobeda u Staples Centru. Poslednji put su Lakersi pobedili Spurse kao domaćini pre skoro tačno 4 godine!

U ekipi poraženih najviše se istakao Brandon Ingram rekordom sezone sa 22 poena, a pored njega su se istakli D’Angelo Russell sa 18 poena i 5 skokova. Sa klupe je najaktivniji bio Jordan Clarkson sa 19 poena, dok je Ivica Zubac za 18 minuta postigao 2 poena uz 2 skoka i po jednu ukradenu loptu i blokadu. U pobedničkoj ekipi, gde je minutaža bila dosta dobro raspoređena na sve članove ekipe, najbolji je bio Kawhi Leonard sa 25 poena. Kawhi Leonard je prvi igrač Spursa još od Tima Duncana i sezone 2001/02 koji ima prosek viši od 25 poena. Iz startne postave dobar je bio još LaMarcus Aldridge sa 16 poena i 9 skokova, dok je Pau Gasol ponovo bio odličan sa klupe sa 15 poena za 19 minuta u igri.
Kolika je trenutna razlika u klasi najbolje pokazuje činjenica da je na poluvremenu već bilo 20 poena prednosti za Spurse i da su igrači kluba iz Texasa imali čak 37 asistencija.

Utakmica između Milwaukee Bucksa i Phoenix Sunsa je bila veoma zanimljiva jer nijedna ekipa nije imala dvocifrenu prednost u toku cele utakmice! Na kraju su pobedili domaći Bucksi rezultatom 100:96 uz spektakularnu završnicu.
Naime, na 2:24 minuta do kraja utakmice domaći tim je imao velikih 9 poena prednosti i rezultat 97:88. Od tog momenta domaćinima pada koncentracija, a Sunsi prave seriju 8:0 u roku od minut i po. Do tada neprimetni Marquese Chriss postiže 6 vezanih poena u toj seriji, a nakon promašaja Krisa Middletona za tri poena na samo 30 sekundi do kraja utakmice, Chriss je imao priliku da sa linije penala obezbedi prednost svojoj ekipi. Ipak, promašuje oba slobodna bacanja, a tada na scenu stupa Tony Snell. Igrač koji se u prethodnoj utakmici za 28 minuta u igri nije upisao ni u jednu statističku kategoriju sada je nakon asistencije Malcolm Brogdona (15 poena, 7 asistencija) postigao trojku za pobedu iz ugla, a meč je završio sa 13 poena i 3 skoka. Ipak, da neko u ekipi Bucksa mora da ima nule u gotovo svim kategorijama pobrinuo se Mirza Teletović koji je za 9 minuta uspeo da promaši dva šuta i napravi jedan faul.
Kod Milwaukeeja su se istakli još i Michael Beasley sa 17 poena i Greg Monroe koji je postigao 14 poena uz 8 skokova, 3 skoka, 3 asistencije i 2 ukradene lopte, a najbolji pojedinac utakmice je naravno bio Giannis Antetkounmpo koji je postigao 28 poena, 8 skokova, 6 asistencija i 2 ukradene lopte. Mladi Grk je trenutno jedini igrač u istoriji Bucksa pored Kareem Abdul Jabbara koji ima prosek od minimum 23 poena, 8 skokova i 4 asistencije u toku sezone. Jabbaru je to uspelo u 5 od 6 sezona sa ovim klubom.
U redovima Sunsa najistaknutiji su bili TJ Warren sa 23 poena i 5 skokova i Alan Williams sa 17 poena i 15 skokova.

Memphis je kao gost pobedio Denver Nuggetse rezultatom 105:98. Ovo je bila četvrta vezana pobeda Memphisa u Denveru, što je krajnje neuobičajeno s obzirom da je njihov ukupni skor na terenu Nuggetsa sada samo 9-32. Denveru je ovo dvanaesti vezani poraz kada ne postigne više od 100 poena na utakmici.
Najzaslužniji za ovakav ishod utakmice je playmaker Grizzliesa Mike Conley koji je šesti put ove sezone postigao preko 30 poena, a zanimljivo zvuči činjenica da je u prethodnih 9 sezona ukupno tek 5 puta prešao granicu od 30 koševa. Meč je završio sa 31 poenom, 5 asistencija i 4 skoka, dok su mu sjajno asistirali Marc Gasol sa 23 poena, 6 asistencija i 5 skokova i rezervista Zach Randolph sa 20 poena i 11 skokova za 26 minuta sa klupe.
Utakmicu je odlučila serija Memphisa u poslednjoj deonici 17:6 kojom su se u roku od 7 minuta odvojili na nedostižnu razliku. U toj seriji je Conley postigao 10 od 13 poena ukupno postignutih u četvrtoj četvrtini, a Gasol je dodao još 5 poena u tom naletu. Takođe je velika prednost gostiju bila broj koševa nakon ofanzivnog skoka jer je u tom segmentu rezultat bio 21:13 za Memphis.
Nikola Jokić (33 minuta, 10 poena, 11 skokova, 6 asistencija) je ponovo odigrao ispodprosečan meč gledajući njegove standarde, a prvi put je izjavio i da se oseća “isceđeno” na šta je imao i blagu kritiku od strane trenera Malonea. U redovima Nuggetsa najefikasniji su inače bili Danilo Gallinari sa 24 poena i Gary Harris sa 19 poena.

I na kraju, još jedna drama koju su Clippersi i Hornetsi odveli u produžetak. Domaćini iz Los Angelesa su bolje otvorili utakmicu i brzo pobegli na 10 razlike, a prednost im je početkom treće četvrtine iznosila najvećih 17 koševa. Ipak, Charlotte se ne predaje i na ulasku u posljednju deonicu razlika je samo 4 koša, a uskoro gosti i prelaze u vođstvo. Igrala se egal završnica, ali činilo se da je sve gotovo nakon dodatnog bacanja Griffina za 113:108 na 48 sekundi prije kraja. Međutim, tako nije mislio Kemba Walker koji najprije pogađa tricu, a potom i dva bacanja za poravnanje 12 sekundi prije kraja. Chris Paul imao je šut za pobedu, ali nije ušlo pa je utakmica otišla u produžetak.
I tamo je bilo uzbudljivo jer su se Hornetsi opet vratili nakon što su Clippersi otišli na +4 i košem Lamba 31 sekundu prije kraja poravnali na 120:120. Griffin zatim pogađa jedno bacanje, ali Walker gubi loptu pa DeAndre Jordan tri sekunde prije kraja daje domaćinima tri koša viška. Do kraja je svaka momčad pogodila po jedno bacanje pa je na kraju na semaforu stajalo 124:121 za Clipperse.
Blake Griffin utrpao je 43 koša uz 10 skokova i pet asistencija. JJ Reddick je ubacio 22, a DeAndre Jordan je dodao 20 koševa i 19 skokova. Chris Paul stao je na 15 koševa, ali je zato imao čak 17 asistencija! Kod Hornetsa je Kemba Walker ubacio 34, a Nicolas Batum 31, od čega čak osam trica, podvig koji su u istoriji Hornetsa izvela još samo dva igrača.