Prva pobeda Baskonije, prvi poraz Reala

U četvrtak je odigrano je prvih pet utakmica 5. kola Evrolige. Baskonija je upisala prvu pobedu, dok je Real zabeležio prvi poraz.

Program su otvorili u Kombank Areni Crvena zvezda i Bamberg. Gosti su slavili sa 75:69. Viđena je jedna ne previše kvalitetna utakmica, a Brose je bio jači za Zizisa koji se vratio u sastav. S druge strane, Zvezda bila bez Antića i sa rovitim Ročestijem, ali i sa Dangubićem u timu prvi put u Evroligi ove sezone.  Nemački tim je od početka kontrolisao meč i stekao dvocifrenu prednost već u petom minutu, a crveno-beli su veoma teško stizali do koša. Radičević je krenuo u startnoj petorci i nije se najbolje snašao, dok je Feldein bio dosta pasivan. Ročesti je svojim ulaskom pokrenuo napad, kao i obično, iako je bilo vidljivo da ima problema sa povredom. Lessort je radio dobar posao u ofanzivnom skoku i u protivničkom reketu, ali je sada već standardno vrlo lako ispadao u odbrani pick and rolla i ostavljao prazan sopstveni reket. Bamberg je sve vreme kontrolisao dešavanja na parketu, ali je Zvezda držala razliku na jednocifrenom minusu i imala šansu u poslednjoj četvrtini da dođe do izjednačenja. Ipak, nikako to nisu uspevali, da bi na kraju prodatim loptama izgubili svaku šansu za povratak u meč. Bamberg je ubeležio treći vezani trijumf, a Zvezda upisala prvi domaći poraz. Najefikasniji za pobednički tim je bio Rubit sa 15 poena i 5 skokova. I drugi centar je odradio posao, Radošević je postigao 11 uz 7 skokova. Hickman je ubacio 12. Ročesti je opet bio najefikasniji u redovima Zvezde sa 22 poena i 8/12 iz igre. Lessort je postigao 14 poena uz 9 skokova, dok je Bjelica ubacio 11 uz 7 uhvaćenih lopti, ali ovoga puta trojke šutirao samo 1/7.

Fener je u Istanbulu pobedio Valensiju 79:66. Rezultat zvuči ubedljivije nego što je zapravo bila situacija na terenu, s obzirom da je meč rešen u poslednjih par minuta. Fenerbahče je bio u prednosti čitavim tokom utakmice, ali nije uspevao da je prelomi. To je tek uspeo u poslednjih 5 minuta kada je Željko igrao sa vrlo niskom petorkom, sa četiri beka na terenu. Sloukas, Wanamaker, Nunnaly, Gudurić i Vesely su odigrali odlično u poslednjih 5 minuta i doneli treću pobedu žuto-crnima. Sloukas je opet odigrao sjajno i dirigovao napadom, dok su se ostali odlično pridodavali. Zanimljivo da Datome nije igrao u odlučujućim trenucima iako je bio šuterski vrlo raspoložen, naročito u trećoj četvrtini. On je bio i najefikasniji sa 16 poena, Nunnaly je imao 13, a Vesely je postigao 12, uz 5 skokova i 4 asistencije. Po 10 su imali Sloukas i Wanamaker, a Grk je dodao 7 asistencija, dok je Brad imao 5 uspešnih dodavanja. Kod gostiju je najlošiju utakmicu odigrao Erick G5reen sa samo 4 poena, San Emeterio je postigao 11, dok su po 10 imali Van Rossom i Tibor Pleiss. Rudež je debitovao za Valensiju sa 2 poena za 5 minuta na parketu.

Baskonija je konačno pobedila u Evroligi. Prva utakmica Pedro Martineza i velika pobeda za Baske. Triler završnica i pobeda 85:84. Domaći su dobro otvorili utakmicu, bili vrlo raspoloženi u šutu i ubacili 27 poena u prvoj četvrtini. U 17. minutu su sa dve vezane trojke Rodriga Bobue došli do plus 10, ali je Singleton igrao izvenrednu drugu četvrtinu u kojoj je trojke šutirao 4/4. Zeleni su sredinom treće deonice napravili 10-0 seriju sa dvema trojkama KC Riversa i preuzeli vođstvo. PAO je bolje delovao na terenu u tim trenucima i delovalo je da će prelomiti meč, imali su i plus 7, ali je opet proradio napad. Toko Šengelija je bio mnogo aktivniji, a i Vincent Poirier je radio dobar posao u reketu. Pappas je opet igrao sjajnu utakmicu i sa 7 vezanih poena doneo plus 5 na 2 minuta do kraja. Gosti su imali sve u svojim rukama, napad i plus 4 na malo manje od minut do kraja, ali KC Rivers promašuje šut za tri, a Granger ubacuje na drugoj strani. Ostalo je 28 sekundi do kraja, domaći odlučuju da brane napad i Šengelija blokira Pappasa na prodoru, a Bobua coast to coast prodorom sa ukrštenim korakom na kraju i flouterom donosi veliku radost u Fernando Buesa areni. Granger je postigao 20 poena, a po 15 su dodali Šengelija i Bobua. Pappas je za zelene ubacio 22, Gist 16, Singleton 15, Calathes 14 uz isto toliko asistencija i KC Rivers 12 uz 9 skokova.

Makabi je u jednoj nezanimljivoj i dosta nekvalitetnoj utakmici lako savladao Armani sa 79:68. Već sredinom druge četvrtine su domaći imali plus 10, a tu prednost su samo povećavali do maksimalnih 21. Makabi je do treće pobede vodio DeShaun Thomas sa 14 poena, a još čak pet igrača je bilo dvocifreno. Po 12 su postigli Kane i Tyus (uz 15 skokova), a po 10 Cole (8 asistencija), Parakhouski i Jackson. Za manekene Bertans je postigao 13, Gudaitis 11, a po 10 Tarčevski i Goudelock.

Još jedna sjajna utakmica je viđena u Španiji. Himki je napravio iznenađenje i dobio Real u Madridu, 86:80 i naneo mu prvi poraz. Izjednačen početak i serija Himkija početkom druge četvrtine. Imali su i plus 12 sredinom drugog perioda, ali na odmor otišli sa polovinom te prednosti. Treću četvrtinu je obeležila sjajna odbrana Charlesa Jenkinsa na Luki Dončiću (pritom je Jenkins stigao i da ubaci 8 poena) i novo odvajanje gostiju. Real je uspeo da se vrati opet i povede 69:68, ali je Himki jednostavno bio bolji rival u ovom meču, napravili su brzu 10-0 seriju. Pefi Marković je prednjačio u dobrim defanzivnim reakcijama u tim trenucima. Šved je na drugoj strani preterivao i dozvolio Realu da se još jednom vrati u meč. Na manje od 20 sekundi do kraja Dončić je promašio potpuno otvorenu trojku za vođstvo i tu je bio kraj nada Kraljevskog kluba da će izbeći prvi poraz. Šved je ubacio 20 poena uz 7/18 iz igre. Anderson ga je pratio sa 16, Gill sa 12, a Thomas sa 11. Stefan Marković je postigao 9 poena uz 8 asistencija. Dončić je ubacio 12 uz 7 skokova, ali bez ijednog poena u drugom poluvremenu. Po 10 su ubacili Taylor, Causer i Ayon koji je imao i 10 skokova.