Neverovatna partija Bookera, Lakersi napokon slave

Osim fantastičnih partija Jokića i Šarića, još jedno impresivno ostvarenje vidjeli smo sinoć na NBA parketima.

Boston Celticsi su “oduvali” Phoenix rezultatom 130:120, ali glavna vest dana nije pobeda Celticsa već nestvarna partija beka Phoenixa Devina Bookera! Mladi bek Sunsa je postigao čak 70 poena, uz 8 skokova i 6 asistencija i time je postao najmlađi igrač u istoriji lige sa minimum 70 postignutih poena. Šesti je igrač u istoriji lige sa barem 70 postignutih poena na meču, a tek treći koji je toliki broj poena dao u porazu svoje ekipe. Wiltu Chamberlainu je to uspelo čak tri puta u karijeri. Takođe, Booker je imao i najmanji broj šuteva u istoriji, a da je stigao do cifre od barem 70 poena jer je šutirao iz igre 21/40 i 24/26 sa linije slobodnih bacanja. Interesantno je da je prethodni najbolji učinak jednog igrača Sunsa od 60 postignutih poena takođe postignut 24. marta od strane Toma Chambersa. Prethodni rekord mladog Bookera je bio 39 poena.

Ipak, na ovaj neverovatan učinak se baca senka jer Sunsi nijednog momenta nisu bili konkurentni domaćoj ekipi. Koliko su Celticsi bili dominantni pokazuje činjenica da su posle nepunih 6 minuta prve četvrtine, kada su prvi put imali dvocifrenu razliku, nisu dopustili gostujućim igračima da tu razliku spuste ispod 10 poena razlike. Štaviše, pri ovom lagodnom meču trener Sunsa je tražio dva time outa samo da bi omogućio svom najboljem igraču više šuteva.

Pored Bookera, treba istaći eventualno partiju rezervista Jareda Dudleya (6 poena, 10 skokova) i Alana Williamsa (9 poena, 14 skokova). Kod pobedničke ekipe najbolji je bio Isaiah Thomas sa 34 poena i 7 asistencija, a njega su pratili Al Horford sa 15 poena, 10 skokova i 6 asistencija i Jae Crowder sa 13 poena i 10 skokova.

Golden State Warriorsi su u laganom ritmu pobedili Sacramento Kingse rezultatom 114:100. Na ovoj utakmici Golden State je napravio 37 asistencija i time je stigao do 44. utakmice u sezoni sa minimum 30 asistencija, što je novi rekord franšize. Za laganu pobedu Warriorsa zaslužna je i činjenica da su naterali igrače Kingsa da izgube čak 21 loptu, što je drugi najgori učinak Kingsa u ovoj sezoni.

Do poluvremena je Golden State imao rezultat 57:50, a sve je bilo rešeno u toku treće četvrtine kada je razlika bila 20 poena. Nakon toga utakmica više nije imala takmičarski karakter.

Steph Curry je odigrao jedan all-round meč sa 27 poena, 12 asistencija, 7 skokova i 6 ukradenih lopti, a pored njega treba istaći i partiju Draymonda Greena sa 23 poena i 8 asistencija. U redovima Kingsa najbolji je bio Buddy Hield sa 22 poena (rekord karijere), 8 skokova i 7 asistencija, a pratio ga je Ty Lawson sa 20 poena. Skal Labissiere je za 27 minuta kao rezerva bio blizu triple-double učinka sa 10 poena, 10 skokova i 8 asistencija.

A LA Lakersi dočekali su Minnesota Timberwolvese i nakon produžetka slavili 130:119. Utakmica je počela dosta izjednačeno, ali sredinom druge četvrtine gosti se odvajaju na 52:41, a na poluvremenu Wolvesi imaju 67:54. Gosti drže stvari pod kontrolom do posljednje četvrtine kada im se opet događa jedan od padova koji su im obilježili sezonu. Sedam i pol minuta prije kraja Lakersi izjednačavaju na 93:93, ali Minnesota je taj napad odbila i došla do 108:100 na samo 2:26 do kraja. Domaćini, međutim, nakon toga rade seriju od 9:0 i točno minutu prije kraja imaju poen viška, ali to je Wiggins poništio jednim bacanjem 15 sekundi kasnije. Do kraja više nije bilo koševa pa se ide u produžetak. Tu su Lakersi krenuli sa još jednom serijom, 8:0 u prvih 130 sekundi igre, i Wolvesima povratka više nije bilo.

Jordan Clarkson bio je ključan kod pobjednika sa 35 koševa, Julius Randle zabio je 23, uz 12 skokova. D’Angelo Russel dodao je još 15, a Ivica Zubac opet je počeo u prvoj petorci i za 21 minutu skupio 7 koševa, 3 skoka i 3 asistencije. Minnesotu su predvodili Andrew Wiggins sa 36 poena, Karl Anthony Towns sa 25 koševa i 13 skokova, a Ricky Rubio zabio je 19, uz sada već standardnih 15 asistencija.

U Milwaukeeju su gostovali Atlanta Hawksi koju su ubilježili i poraz od 100:97. Nakon izjednačenog početka, Bucksi se u drugoj četvrtini odvajaju na +13, ali gosti već do poluvremena smanjuju zaostatak na samo 45:43. U trećoj četvrtini Hawksi dolaze i do svog najvećeg vodstva (64:58), ali domaćini se ekspresno vraćaju i do kraja gledamo izjednačenu utakmicu u kojoj nijedna strana nije imala više od 5 poena prednosti. U zadnju minutu se ulazi sa 94:94, a zahvaljujući Middletonu i Monroeu Bucksi dolaze do pobjede. Zadnji napad Hawksa promašajem za tri završio je Ersan Ilyasova.

Prvo ime u redovima pobjednika bio je, naravno, Giannis Antetokounmpo sa 34 koša, 13 skokova i 5 asistencija, a sekundirali su mu Greg Monroe (10 skokova) i Malcom Brogdon (7 asistencija) sa po 14 poena. Na drugoj strani je najbolji bio Dennis Schroeder sa 28 koševa, 7 skokova i 7 asistencija, Tim Hardaway Jr. je dodao 25 poena, a Dwight Howard 20, uz 12 skokova.