Green za anale, Jokić briljantan

Kakva noć za Draymonda Greena! U pobedi Golden State Warriorsa nad Memphis Grizzliesima u gostima 122:107, ovaj čovek je imao utakmicu života. Naime, iako je postigao svega 4 poena, tome je dodao 12  skokova, 10 asistencija, 10 ukradenih lopti i 5 blokada, a tim učinkom je oborio nekoliko rekorda.

Krilo Warriorsa je prvi igrač u istoriji NBA lige koji je uspeo da upiše 10 ukradenih lopti i 5 blokada na istoj utakmici od sezone 1973/74 kada su te dve kategorije uvedene u redovnu statistiku. Takođe je prvi igrač u istoriji NBA koji je uspeo da napravi triple-double bez postignutih 10 ili više poena. Prvi je igrač u istoriji NBA posle Alvina Robertsona 1986. godine koji je uspeo da postigne makar 10 skokova, asistencija i ukradenih lopti na jednom meču. Uz to, učinak od barem 10 ukradenih lopti je prvi takav učinak od 2. januara 2009. godine kada je to pošlo za rukom Brandonu Royu. Samo su Larry Kenon 1976. iz Spursa i Kendall Gill 1999. iz Netsa ukrali više lopti, ukupno 11.
U utakmicama na kojima je Green postigao triple-double, Warriorsi imaju skor od 18 pobeda bez poraza!

Tako je Green dobio i MVP nagradu na ovoj utakmici i “ukrao” šou Klaya Thompsona koji je postigao 36 poena, uz šut 8/15 za tri. Pored njih su se istakli i Kevin Durant sa 24 poena, 5 skokova i 4 asistencije, te Andre Iguodala sa 22 poena i 4 asistencije kao rezervni igrač.
Samu utakmicu nije obeležila neizvesnost i spektakularan kraj ili preokret rezultata kao što je to bio slučaj u njihovom prethodnom meču. Domaći Memphis nijednom nije imao prednost u toku utakmice, a razlika je išla i do 26 poena prednosti. U prvom poluvremenu Warriorsi su imali već 13, a u trećoj četvrtini već i 24 poena viška. Odbrana gostiiju na čelu sa Greenom je zaustavila šut Memphisa na svega 39%. U domaćem timu najbolji su bili Mike Conley sa 20 poena, 9 asistencija i 5 skokova, Zach Randolph sa 17 poena i 13 skokova, te Marc Gasol koji je došao do 17 poena, 7 asistencija i 6 skokova.

Zubac i Lakersi slave

LA Lakersi su u gostima pobedili Milwaukee Buckse koji su prvi put nastupili bez povređenog Jabari Parkera. Bilo je 122:114.
Ivica Zubac je kao rezervni igrač proveo na terenu 20 minuta i to vrlo efektivno – postigao je 15 poena (šut 7/11), uhvatio 6 skokova i asistirao 2 puta. Klupa Lakersa je na ovom meču bila veoma efikasna sa 58 poena, a pored Zubca najviše se istakao Lou Williams sa 21 poenom za svega 19 minuta na parketu. Lakersi su postigli i 15 trojki iz 30 pokušaja.
Nick Young je postigao 26 poena i 4 skoka uz šut za tri 5/8, a pored njega se istakao i Julius Randle sa 15 poena i 7 skokova.
Gosti su u prvoj četvrtini postigli čak 47 poena. U redovima Bucksa najviše se istakao Giannis Antetokounmpo sa rekordom karijere od 41 postignutog poena, uz 8 skokova, 6 asistencija, 3 blokade i 2 ukradene lopte. Pored njega su dobri bili još igrači sa klupe, rookie Malcolm Brogdon sa 18 poena i 3 asistencije, kao i Michael Beasley sa 15 poena i 5 skokova. Mirza Teletović je za 18 minuta postigao 3 poena, 3 skoka i 1 asistenciju.
Tok utakmice je bio takav da su domaći Bucksi samo na početku meča jednom poveli, i to je bilo to od njih. Nakon toga Lakersi preuzimaju inicijativu, postižu već spomenutih 47 poena u prvoj četvrtini i idu do maksimalnih 26 poena razlike, dok je na poluvremenu bilo već 17 poena prednosti.

Briljantni Jokić

A u pobedi svog tima nad haotičnim Knicksima 131:123 u Madison Square Gardenu, Nikola Jokić je postigao rekord karijere: 40 poena uz odličan šut 17/23, a imao je i 9 skokova, 5 asistencija i 2 ukradene lopte. Jokić je prvi igrač u istoriji Nugggetsa koji je postigao makar 40 poena u Madison Square Gardenu nakon Davida Thompsona koji je 1978. godine postigao 41 poen. Jokiću je pre ovog uspeha najbolja šuterska utakmica bila pre manje od mesec kada je Spursima zabio 35 koševa. Pored njega, najistaknutiji su bili Jameer Nelson sa 16 poena i 12 assitencija, Will Barton sa all-round igrom i 15 poena, 10 skokova, 4 asistencije i 2 blokade. Bosanski centar Jusuf Nurkić je za 11 minuta na parketu imao skroman učinak od 2 poena i 3 skoka. U redovima Knicksa najbolji je bio igrač za koga još uvek traje saga oko potencijalnog tradea, Carmelo Anthony, sa 33 poena, 6 skokova i 4 asistencije. Kristaps Porzingis je dao 17 poena uz 4 skoka, dok je “radilica” Kyle O’Quinn postigao 16 poena, 6 skokova i 3 asistencije.
Knicksi su sredinom druge četvrtine imali i 12 poena prednosti, ali su onda Nuggetsi serijom 22:8 stigli do samo dva poena zaostatka na poluvremenu. Serija je nastavljena u trećoj četvrtini (36:20) i tako je otklonjena svaka sumnja oko pobede Denvera.

Drama u Sacramentu

Ako  je zbog nečega vredno kupiti kartu za utakmicu Kingsa u Golden 1 Centru, to su neizvesne završnice koje ovaj tim redovno priređuje svojim navijačima. Ovaj put takva priča je imala srećan kraj po domaću ekipu jer je Sacramento posle neverovatne drame pobedio Atlanta Hawkse 108:107.

Utakmica je počela očajno po Kingse. Atlanta je kontrolisala situaciju i već u prvoj četvrtini imala 14 poena prednosti, a ta razlika je išla i do 19 poena do poluvremena. Ni početak treće četvrtine nije mnogo obećavao. Atlanta je nakon trojke Dennisa Schrodera (20 poena, 6 asistencija) povela sa 22 poena prednosti posle 5 minuta treće četvrtine.

Ali nakon toga Atlanta je bukvalno – stala. Do kraja deonice Kingsi prave furioznu seriju 35:3 za 7 minuta, a sve se nastavlja i u poslednjoj četvrtini kada serijom 28:17 i pogotkom Matta Barnesa prvi put i vode na utakmici na svega 1:34 do kraja. Nakon toga sledi serija pogodaka sa obe strane, da bi Darren Collison (22 poena, 4 asistencije) pogotkom na 3.5 sekunde do kraja utakmice doneo najvažnije preuzimanje vođstva svom timu. Pokušaj Tima Hardawaya (28 poena, 4 skoka) da donese pobedu Hawksima blokirao je Matt Barnes za spektakularan kraj meča.
U redovima Hawksa istakao se još Paul Millsap sa 25 poena i 6 skokova, ali klupa tima iz Atlante je bila veoma loša sa svega 16 postignutih poena. Kod Kingsa Demarcus Cousins je postigao 22 poena uz 11 skokova i 7 asistencija, a Ben McLemore je postigao rekord karijere sa 22 poena, 9 skokova i 4 ukradene lopte. Anthony Toliver je sa klupe Kingsa postigao 15 poena uz odličan šut van linije za tri poena 5/7.

Novi poraz Netsa

Igrači Heata su vezali i 13. uzastopnu pobedu, a ovaj put su porazili najlošiju ekipu lige Brooklyn Netse 108:99 u gostima. Netsi od početka godine imaju jednu pobedu iz 23 utakmice i to je najgori početak nove godine u istoriji lige, dok je ova serija Heata najduža u ligi ove sezone.Interesantno je da se Brooklyn dobro držao do sredine treće četvrtine kada su imalii 11 poena prednosti, a pre toga 4 poena prednosti na poluvremenu. Nakon pogotka Brooka Lopeza (30 poena, 8 skokova) u trećoj četvrtini, Netsi su poveli 67:56, ali tada gosti prave seriju od 18:5 i preuzimaju vođstvo. Svaka sumnja oko eventualnog pobednika meča nestala je nakon pogotka Gorana Dragića (21 poena, 5 asistencija, 4 skoka) kojim se Miami odvojio na 7 poena prednosti 44 sekunde prije kraja.
Klupa Heata je opet imala odličnu ulogu sa 56 postignutih poena, a tu su se najviše istakla dva Johnsona, Tyler i James. James Johnson je postigao 26 poena uz 8 skokova, dok je Tyler Johnson dao 18 poena uz 6 skokova. Bojan Bogdanović imao je 10 poena i 6 skokova, a u redovima Netsa još se istakao Randy Foye sa 15 poena.

Ostale utakmice

Iako su Wizardsi vodili kod kuće najvećim dijelom utakmice protiv Indiane, gosti su tricom Milesa sedam sekundi prije kraja došli na samo tri koša zaostatka. Ipak, nakon toga Wall pogađa oba bacanja za konačnih 112:107. Upravo je Wall sa 26 koševa i 14 asistencija predvodio domaćine, a jednako toliko zabio je i Markieff Morris, ali uz 10 skokova. Istakli su se i Bradley Beal (20 poena) i Marcin Gortat (14 i 16 skokova). Kod Pacersa  je Pau George zabio 31, a najbliži mu je bio Kevin Seraphin sa 16 poena.

U Phoenixu su Sunsi prilično uvjerljvo nadigrali goste iz Chicaga. Bullsi su se držali samo do druge četvrtine, ali na poluvremenu je već +13 za domaćine, razlika koja je lako sačuvana do konačnih 115:97. Gostima nije pomoglo 20 koševa Butlera i 18 Wadea jer je na drugoj strani Booker zabio 27, a Bledsoe 23, uz osam asistencija.

U ostalim utakmicama Spursi su bez većih problema slavili u Detroitu 103:92 (Leonard 32 koša, Alridge 19 i 11 skokova, Dedmon 17 i 17 skokova/ Harris 16, Smith 15), a Pelicansi su slavili kod Timberwolvesa 122:106. Opet je za Minnesotu kobna bila treća četvrtina kada su gosti došli do vođstva koje više nisu ispustili. Anthony Davis kod pobjednika je opet bio sjajan sa 42 koša i 13 skokova, a Jrue Holiday je dodao još 25 poena i čak 12 asistencija. Kod poraženih je KAT zabio 36 (8 skokova), Wiggins 29, a Ricky Rubio 15, uz 12 asistencija. Ipak, problem je bio u klupi Wolvesa koja je zabila samo 9 koševa, a tu se uklopio i Nemanja Bjelica koji je ostao bez koša za 12 minuta.