Fantastična utakmica u Moskvi, Calathes spasio PAO

Ove nedelje je na programu bio dupli program Evrolige, tako da je nakon sedmog, odigrano odmah i osmo kolo najelitnijeg evropskog klupskog takmičenja.

Panathinaikos je nakon vrlo neizvesne završnice trijumfovao u Istanbulu protiv Efesa 82:81. Domaćini su tokom cele utakmice bili u prednosti, a glavni junak bio je fantastični Nick Calathes. Calathes je meč završio sa 29 poena, 10 asistencija i 9 skokova za indeks korisnosti 42, a posebno je dobro odigrao kad je bilo najpotrebnije, pa je 13 poena ubacio u poslednjoj deonici, uključujući i trojku u poslednjem minutu pri nerešenom rezultatu. Efes je na nešto više od 11 sekundi do kraja i minus 1 imao napad za pobedu, ali je Erick McCollum preterao sa driblanjem, pa ga je Gist izblokirao i doneo pobedu gostima. Calathes je najbolju pratnju imao upravo u Gistu i Singletonu koji su zabili po 11 poena. Najbolji kod domaćih je bio Motum sa 21 poenom, McCollum je postigao 16, a Štimac poen manje.

Maccabi je Himkiju naneo prvi poraz na domaćem terenu rezultatom 77:69. Himki je odigrao jednu od lošijih utakmica u ovoj sezoni, a tim iz Tel Aviva je uspeo to da iskoristi jer su bili bolji tokom čitave utakmice. Himki je imao dosta prilika da preokrene u završnici, ali nisu uspeli da pogode nijednu od dosta šutnutih trojki, dok je odlučujući koš postigao Jackson iz kontranapada. Jackson je ubacio 19 poena i podelio 6 asistencija i ukrao 4 lopte. Odličnu utakmicu je odigrao Roll sa klupe, postigao je 14 poena, a po 10 su postigli Bolden i Cole, koji je ukrao 6 lopti. Sa 21 poenom Shved je bio najefikasniji u  domaćem timu. Šutirao je 9/17 iz igre, ali izgubio 7 lopti. Thomas Robinson je zabeležio double-double sa 17 poena i 13 skokova, a Anderson je postigao 13 uz 3/12 za 3 poena.

Baskonia je vrlo lako slavila u Kaunasu, 97:77 je bio konačni rezultat. Već na poluvremenu je bilo velikih +22 zbog ubedljive druge četvrtine gostiju, dobili su je 33:17. Tim Šarunasa Jasikevičiusa se vratio u poslednjoj četvrtini na -7, ali bliže od toga nisu mogli jer su Baskijci opet fantastično šutirali. Po 19 poena su postigli Šengelija (8 skokova) i Bobua (6/8 za tri poena), 15 je ubacio Voigtmann uz 8 skokova, a poen manje Granger uz 7 asistencija. Iskusni Jankunas je sa 20 poena bio najbolji u redovima Žalgirisa, a Micić je postigao 12 poena uz 8 asistencija.

Real je vrlo lako i ubedljivo savladao Unicaju koja je opet igrala bez najboljeg igrača, Nedovića. Prilično neinteresantna utakmica koju je kraljevski tim rutinski dobio i prekinuo seriju od 3 uzastopna poraza (4 ako računamo i Endesu, pošto su izgubili od Barselone na domaćem terenu). Carroll je postigao 17 poena, Fernandez 14, a Dončić 13 uz 10 skokova i 6 asistencija. U timu iz Malage jedini dvocifreni su bili Milosavljević i Diaz sa po 10 poena. Dončić je pre početka utakmice primio nagradu za MVP-a novembra.

Fantastičnu utakmicu su odigrali finalisti iz 2016. godine. Fener je nakon produžetka slavio u Moskvi, 95:93, kao i prethodne sezone. Aktuelni šampion je odigrao vrhunskih početnih 15 minuta i vodio i sa 18 poena razlike, ali je CSKA smanjio tu prednost na samo 5 na poluvremenu. CSKA je nastavio u dobrom timu i preokrenuo rezultat, ali smo u završnici videli još jedan preokret pošto je tim iz Istanbula poveo i sa 7 poena razlike na manje od 2 minuta do kraja. Domaći su se vratili na minus 3 i imali napad kada je Ćaćo Rodrigez pogodio trojku uz faul Mellia! Pogodio je i slobodno bacanje, a Wanamaker je iznudio dva penala na drugoj strani na 10 sekundi do kraja. Pogodio je jedno i domaćini su imali napad za pobedu, ali je Ćaćo slabo organizovao taj napad. Produžetak je protekao u egalu, a De Colo je na 16 sekundi do kraja doneo novo izjednačenje. Fener je promašio trojku za pobedu i činilo se da idemo opet u dodatnih 5 minuta, ali je Melli tip in-om pogodio uz zvuk sirene za pobedu gostiju. Ćaćo je postigao 20, De Colo 18, a Higgins i Hines po 17. Vesely je odigrao fantastičan meč sa 31 poenom, 13 uz 9 asistencija je dodao Wanamker, a 11 Melli. Sloukas je imao 10 poena i 9 asistencija.

Olympiacos je lako savladao Zvezdu. Zvezda je izgubila istim rezultatom kao i pre dva dana od CSKA, 85:59. Thompson je postigao 14, Milutinov 13 uz 12 skokova, a Papapetrou 11. U Zvezdi je jedino Rochestie bio dvocifren sa 20 poena.

U još jednoj ne previše zanimljivoj utakmici, Barselona je slavila protiv Valensije u prvom od dva meča koji će ove ekipe odigrati u 3 dana, pošto već u nedelju igraju utakmicu i u prvenstvu. Barsa je slavila sa 89:72. Oirola je postigao 14 poena, Moerman 13, Seraphin 12, a Ribas poen manje. Pleiss je ubacio 13, a Thomas i Green po 10 za goste.

Armani je nakon preokreta zabeležio i drugu pobedu ove nedelje. Trijumfovali su protiv Bamberga sa 71:62. Bamberg je na poluvremenu i nakon izjednačene treće četvrtine vodio sa 8 poena razlike, ali je poslednji period izgubio sa čak 17 razlike, 28:11 je bilo za manekene u toj četvrtini.