Debakl Reala, neverovatni Bamberg i hrpa produžetaka

Sedmo kolo Evrolige donelo je puno uzbudljivih utakmica, a najjači utisak je ostavio debakl Reala u Vitoriji, kao i istorijski preokret Bamberga.

Kolo je otvorio Efes ubedljivom pobedom u Tel Avivu. Istanbulski klub je nakon početnih 0-5 zabeležio i drugu uzastopnu pobedu na gostovanju (nakon slavlja kod Barselone), a gosti su kontrolisali meč od početka do kraja i na kraju slavili sa 92:72. Predvodio ih je fantastični Erick McCollum sa 31 poenom i 8 pogođenih trojki. Štimac je opet odigrao sjajan meč i zabeležio novi double-double sa 15 poena i 13 skokova, dok je Dunston sjajno štitio reket sa 5 blokada. Kod domaćih su najraspoloženiji za igru bili Jackson sa 20 poena i Bolden sa 12 poena i 8 skokova.

Panathinaikos je demolirao Himki sa 92:65. Gosti su bili bez ikakve šanse u ovom meču. Za zelene je najbolju utakmicu odigrao Denmon, koji maltene ništa nije promašio u prvom poluvremenu. Završio je meč sa 24 poena i 7/9 za tri. Calathes je imao po 11 poena i asistencija. Kod indisponiranih gostiju jedino je Šved bio dvocifren sa 17 poena i 7/19 šutem iz igre.

Baskonia je sa 105:75 deklasirala kraljevski klub. Prva četvrtina je završena 36:17, a gosti su već na poluvremenu primili pomalo neverovatna 64 poena. Od 5 dvocifrenih igrača u klubu iz Baskije, Bobua je bio najefikasniji sa 15 poena. Huertas je postigao 13, a Granger poen manje. Dončić je bio ponovo na svom nivou sa 18 poena, ali pratio ga je samo Edi Tavares, novo pojačanje usled povreda Kuzmića i Ayona, koji je postigao 10 poena i uhvatio 7 skokova.

Žalgiris je nakon produžetka trijumfovao u Malagi 85:83. Viđena je jako zanimljiva utakmica koja je rešena uz zvuk sirene. Tim iz Kaunasa je kontrolisao meč, imao dvocifrenu prednost kroz drugo poluvreme, vodio i 11 razlike na samo 2 i po minuta do kraja, ali su izgubljenim loptama i lošim napadima dozvolili domaćima da imaju napad za produžetak, što je McCallum iskoristio i polaganjem odveo izgubljeni meč u produžetak. McCallum je opet doneo izjednačenje na dve sekunde do kraja prvog produžetka kada je opet položio posle sjajnog rolinga, ali je nakon timoeuta Ulanovas uz zvuk sirene pogodio jako težak šut preko Vačinskog i doneo novu pobedu zelenima iz Litvanije. Najefikasniji u pobedničkoj ekipi je bio Kevin Pangos sa 12 poenom, Milaknis je dodao 13, a heroj Ulanovas je postigao 10. Za domaće koji su igrali bez Nedovića, koji je ponovo povređen, Jeff Brooks je odigrao izuzetno dobar meč sa 16 poena i 11 skokova, a McCallum je ubacio 19 uz 8/21 iz igre.

Još jedan produžetak viđen je u Istanbulu, gde je odigrana repriza finala iz prethodne sezone, a Olympiacos je odneo pobedu nakon 45 minuta igre. Fener je bio bolji rival u prvom poluvremenu, imao dvocifrenu prednost i plus 10 nakon prvih 20 minuta. Fantastičnu treću četvrtinu je odigrao Olympiacos, dobio ju je 27:13, a Roberts je uz zvuk sirene za kraj tog perioda pogodio trojku i doneo gostima +4. U tom trenutku je šutirao 5/5 za tri poena i igrao svoj najbolji meč u crveno belom dresu. Gosti su nastavili u dobrom ritmu i stekli dvocifrenu prednost i delovalo je da je neće ispustili, ali se aktuelni šampion vratio pre svega trojkama Nunnalya, a Vesely je na 8 sekundi pre kraja pogodio dva slobodna bacanja za izjednačenje. Roberts je promašio šut za pobedu, pa se ušlo u produžetak, u kome je glavnu ulogu odigrao Jorgos Printeizis. Bio je nezaustavljiv i sa 6 vezanih poena prelomio meč. Na kraju 90:83 za tim iz Pireja. Roberts je postigao 21, Printezis 17, a poen manje Janis Strelnieks. Za crno-žute Nunnaly je ubacio 22, a Wanamaker 15.

CSKA je lakše nego ikad slavio u Beogradu 85:59. Vrlo nezanimljiva utakmica u kojoj je ruski tim dominirao od početka. Na poluvremenu je bilo 17 razlike, a nakon ubedljive treće četvrtine Armejaca, u kojoj je Zvezda postigla jedva 7 poena, bilo je i 31 poen razlike, tako da Zvezda može da bude zadovoljna sa porazom od samo 26 razlike. De Colo je postigao 16 poena, a Hines 13 uz 7 skokova. Ćaćo Rodrigez je ubacio 9 i podelio 11 asistencija. Po običaju je Ročesti bio najefikasniji sa 16 poena, dok je Feldein ubacio 12.

Utakmica koja se ne viđa svaki dan odigrana je u Nemačkoj. Bamberg je slavio protiv Barselone iako je prvi period izgubio sa 26 razlike! 38:12 je završena prva četvrtina, ali od tada se prednost postepeno topila dok Brose konačno u četvrtoj nije stigao i prestigao tim iz Katalonije. Odlučujući koš je bila trojka Brycea Taylora na 2 minuta do kraja na nerešenom rezlutatu. Na kraju 84:81. Dorrell Wright je odigrao fenomenalan meč i sa 16 poena, 7 skokova i 5 asistencija bio glavni akter ovog veikog preokreta. Hickman je ubacio 14, a Taylor 13. Za Barselonu je 17 postigao Sanders, dok su sa po 14 meč završili Hanga i Moerman.

Najuzbudljiviji meč večeri je odigran u Valensiji, gde je Armani nakon dva produžetka trijumfovao. Theodore je na kraju regularnog dela odličnim prodorom na 14 sekundi do kraja doneo izjednačenje gostima, a Jerrels je potom odigrao vrhunsku odbranu na Ericku Greenu u poslednjem napadu. Vives je na kraju prvog produžetka promašio težak šut za pobedu, pa se ušlo i u drugi. Gosti su dominirali u drugom produžetku i slavili sa 103:98. Jerrels je dominirao u svom povratku u Evroligu sa 30 poena, a 20 je postigao Theodore. Goudelock je ubacio 17, ali se povredio i nije završio utakmicu. Za domaće 22 je ubacio Green, Dubljević je meč završio sa 18, a San Emeterio sa 16.