Bostonu veliki derbi, Hardenu i Rocketsima vrh Zapada

Samo dvije NBA utakmice odigrane su sinoć, ali jedna od njih bila je susret između Boston Celticsa i Golden State Warriorsa u TD Gardenu. Bio je to sudar vodećih momčadi Istoka i Zapada i ujedno najbolje obrane i najboljeg napada lige. Slavio je predstavnik Istoka i momčad s granitnom obranom – Celticsi su bili bolji 92:88 za 14. pobjedu u nizu.

Stvari nisu dobro izgledale za domaćine jer su Warriorsi nakon početnog ispitivanja snaga preuzeli uvjerljivo vodstvo, a nakon prvih 12 minuta bilo je 28:18. Gosti su u drugoj četvrtini došli i do ogromnih +17 (Celticsi su u prve dvije četvrtine šutirali 30.2%), ali Boston se uspijeva malo pribrati i na poluvremenu je samo 47:42 za aktualne prvake. Ipak, činilo se da to nije previše poremetilo Kerrovu momčad koja je i u drugo poluvrijeme ušla odlično i još jednom pobjegla na +17 (66:49).

I onda kreće Boston.

U furiozne četiri minute domaćini su napravili seriju od čak 19:0 i potpuno preokrenuli stvari. Brown je bio najzaslužniji za sve to jer je u tom periodu zabio 10 poena, dok su na drugoj strani Warriorsi za to vrijeme izgubili pet lopti i šutnuli samo četiri puta. Omri Casspi na kraju uspijeva prekinuti niz i u posljednju četvrtinu se ulazi sa 68:68. Slijedi bitka za svaki koš, razlika nije išla na više od četiri poena, a na kraju je obrana Bostona trijumfirala – nakon trice Klaya Thompsona za 88:86 na 1:22 prije kraja Celticsi više nisu primili ni koša, a u isto vrijeme Kyrie Irving i Jayson Tatum pogađaju ukupno šest slobodnih bacanja za veliku pobjedu.

Jaylen Brown sa 22 koša i 7 skokova bio je prvo ime Celticsa, Al Horford je dodao 18 koševa i 11 skokova, dok je Kyrie Irving, koji je na vlastitu inicijativu skinuo zaštitnu masku početkom treće četvrtine, zabio 16, iako se mučio sa šutom iz igre (4/16). Tome je dodao i 6 asistencija i 5 skokova. Što se Warriorsa tiče, Kevin Durant je sa 24 koša bio najbolji strijelac susreta, ali njegovi suigrači su bili potpuno zaustavljeni – Klay Thompson zabio je 13 koševa uz šut 5/18, dok je Steph Curry zabio samo 9 poena uz svega tri pogođena šuta od 14 pokušaja.

Poraz Warriorsa odlično je iskoristio Houston koji je pobjedom u Phoenixu preuzeo vrh Zapada. Bilo je čak 142:116 za goste, a Rocketsi su u već u prvom poluvremenu zabili čak 90 poena, od čega samo James Harden 33! Nakon +25 na poluvremenu, Houston je u drugom dijelu otišao i do +33, nakon čega se utakmica mirno privela kraju.

James Harden odigao je novu maestralnu partiju – 48 koševa, 7 asistencija i slobodna bacanja 18/18 (to se odlično nadovezalo na 19 pogođenih bacanja bez promašaja u prošloj utakmici protiv Toronta). Donekle ga je pratio Ryan Anderson sa 24 poena. Bitno je spomenuti da se Rocketsima napokon vratio Chris Paul – za 20 minuta upisao je 11 koševa i 10 asistencija. Kod Sunsa su najbolji bili Greg Monroe sa 20 koševa i 11 skokova i Devin Booker sa 18 poena i 10 asistencija, dok je Josh Jackson dodao 16 poena. Dragan Bender dobio je 22 minute, ali nije se proslavio – ostao je bez poena, uz tri skoka, tri asistencije i šut 0/4.